We’ve updated our Terms of Use to reflect our new entity name and address. You can review the changes here.
We’ve updated our Terms of Use. You can review the changes here.

String Factory

by Various Artists

/
  • Streaming + Download

    Includes high-quality download in MP3, FLAC and more. Paying supporters also get unlimited streaming via the free Bandcamp app.
    Purchasable with gift card

      name your price

     

1.
2.
3.
4.
5.
6.

about

V.A. - String Factory [GERGAZ]
Some months ago a few of the finest young producers from Czech Republic and Slovakia had a wonderful chance to meet together and work on some music. That happened thanks to Red Bull Music Academy Bass Camp in Bratislava. Filled with joy and delight part of them decided to meet up again and undertake this creative outburst once again. So thanks to Atelier Bavlna and Red Bull, Fallgrapp, FVLCRVM, Jimmy Pé and Stroon gathered together again on the premises of the String Factory. The guys were joined by two up-and-coming lady producers and vocalists Tante Elze and Nika Mi.

The outcome is a 6 track compilation offering insight into what a co-op of Slovak producers sounds like, released now on GERGAZ Label. The set is rich in terms of tempo, atmosphere, influence and styles and it's kicked off with an all-in-one banger “Doesn't Matter” by FVLCRVM and Jimmy Pé. Next up is a lyrical and fantasy-like “Baby Boy” by trio Fallgrapp, Stroon and Tante Elze. FVLCRVM comes up with a vocal percussive sound trip “Pink”. The beat gets straighter as Fallgrapp and Stroon brought some tech/trance approach to retro synths called “X-Type”. Cinematic wobbly half-tempo “Hit Me” by Jimmy and Fallgrapp comes one before last and the compilation concludes with soulful and slow “Daydreams” by long-term cooperators Jimmy Pé and Tante Elze.


V.A. - String Factory [GERGAZ]
Pred pár mesiacmi sa niekoľko vycibrených producentov z Čiech a Slovenska stretlo v úžasnej atmosfére aby si vyskúšali spoluprácu na spoločných trackoch. To sa udialo vďaka Red Bull Music Academy Bass Camp v Bratislave. Okúzlený skúsenosťou a naplnený radosťou sa niektorí z nich rozhodli tento kreatívny výbuch podstúpiť ešte raz. A tak sa vďaka Ateliéru Bavlna a Red Bull opäť na pár dni zavreli do Cvernovky Fallgrapp, FVLCRVM, Jimmy Pé a Stroon. Ku chalananom sa pridali dve mladé a šikovné producentky a speváčky Tante Elze a Nika Mi.

Výsledkom je šesť-tracková kompilácia String Factory ktorá ponúka pohľad na to ako môže znieť spolupráca producentov v našich končinách. Výber je bohatý čo sa týka tempa, atmosféry, vplyvov aj štýlov. Je odštartovaný hitom “Doesn't matter” za ktorým stoja FVLCRVM a Jimmy Pé a má v sebe niekoľko polôh súčasnej bass music. Nasleduje lyrická a fantazíjna “Baby Boy” od tria Fallgrapp, Stroon a Tante Elze. Ako tretí prichádza FVLCRVM so svojím perkusivno zvukovým tripom “Pink”. Beat sa trochu vyrovnáva keďže nastupuje Fallgrapp a Stroon s ich techno/trance pohľadom na súčasné retro synthy. Scénicky wobblové half-tempo “Hit Me” od Jimmyho a Fallgrappa je predposledné a kompiláciu uzatvára oduševnelá vec od dua Jimmy Pé a Tante Elze.

Jimmy Pé:
soundcloud.com/jimmy-pe
www.facebook.com/jimmypeofficial

FVLCRVM:
soundcloud.com/fvlcrvm
www.facebook.com/fvlcrvm
twitter@fvlcrvm

Stroon:
soundcloud.com/stroon
stroon.bandcamp.com
www.vimeo.com/stroon
www.facebook.com/stroonmusic

Fallgragpp:
www.youtube.com/user/Fallgrapp
www.facebook.com/Fallgrapp

Tante Elze:
soundcloud.com/tante_elze
www.facebook.com/tante.elze

GERGAZ:
www.gergaz.com
soundcloud.com/gergaz
www.youtube.com/user/GergazRecords
www.facebook.com/gergaz
twitter.com/Gergaz

credits

released July 8, 2014

license

all rights reserved

tags

about

GERGAZ Slovakia

GERGAZ is a collective of music enthusiasts

contact / help

Contact GERGAZ

Streaming and
Download help

Shipping and returns

Redeem code

Report this album or account

GERGAZ recommends:

If you like String Factory, you may also like: