We’ve updated our Terms of Use to reflect our new entity name and address. You can review the changes here.
We’ve updated our Terms of Use. You can review the changes here.

Rieka

by Fallgrapp

/
 • Streaming + Download

  Includes unlimited streaming via the free Bandcamp app, plus high-quality download in MP3, FLAC and more.
  Purchasable with gift card

    €5 EUR

   

 • Compact Disc (CD) + Digital Album

  digipak

  Includes unlimited streaming of Rieka via the free Bandcamp app, plus high-quality download in MP3, FLAC and more.
  ships out within 3 days
  Purchasable with gift card

    €8 EUR

   

 • LP, Aqua Marine Blue vinyl - 2019 Reissue
  Record/Vinyl + Digital Album

  A:
  1. Nádych
  2. Vlasy
  3. Rieka (Radio edit)
  4. Origami
  5. Z tvojich pier

  B:
  1. Ľadový útes
  2. I.N.A
  3. Zrkadlia nás
  4. Arca natura

  33 rpm / 140g / 300 copies

  Supported using public funding by Slovak Arts Council (FPU)

  Includes unlimited streaming of Rieka via the free Bandcamp app, plus high-quality download in MP3, FLAC and more.

  Sold Out

 • 12" Vinyl
  Record/Vinyl + Digital Album

  A:
  1. Nádych
  2. Vlasy
  3. Rieka (Radio edit)
  4. Origami
  5. Z tvojich pier

  B:
  1. Ľadový útes
  2. I.N.A
  3. Zrkadlia nás
  4. Arca natura

  33 rpm / 140g / 300 copies

  Includes unlimited streaming of Rieka via the free Bandcamp app, plus high-quality download in MP3, FLAC and more.

  Sold Out

1.
Nádych 01:49
2.
Vlasy 04:48
Prstami prechádzam si vlasy tie trasú sa asi keď sama si z vlasmi zápasím. Aké sú keď sú asi samy Keď rastú bez hany pred očami keď v noci nezaspím. Nádej vkladám do tvojich rúk Strč vlas skrz prst a skús ma nezabiť Nádej vkladám do tvojich rúk skús si ten akt tak trochu predstaviť
3.
Rieka 06:34
Dni bez dverí a bez okien, prikrytá len do holých stien. Nechal si ma tu samú len, stačil by objať aj tvoj tieň. Ústami, ústami z tej divej rieky slov, plávam, no topím sa v nej, ruku podaj mi rýchlo, ruku podaj mi rýchlo uuuuuuuuuuu Ústami, ústami z tej divej rieky slov, plávam, no topím sa v nej…. Vavaváááva, vavaváva, vavavavavavavavavavavavavavava
4.
Origami 05:11
5.
Zo svojej zlatej klietky to isté hluché ticho nezmysel slov a vzdychov zvukomalebné – nič. Ale to stačí Viem to z tvojich pier a z očí ( lej lej lej a lejú ) slová na papier a z očí ( lej lej lej a lejú ) Viem to z tvojich pier a z očí ( lej lej lej a lejú ) slová na papier a z očí ( lej lej lej a lejú ) to zvukomalebné nič to zvukomalebné nič
6.
Ľadový útes, pozerám naň, na vrchu fúka zo všetkých strán. Padáš a vstávaš milión krát, rukami mávaš aj keď ten pád... ...je kolmý, ja viem, a voľný, ja viem. Ľadový útes, jediný z tých topený náhle na milión krýh hladina stúpla, je to už tak rukami mávaš, no aj tak ten pád... ...je kolmý, ja viem, a voľný, ja viem.
7.
I.N.A 04:33
Z malých kúskov zložený dej, že som malá víla z kvapky dažďovej. Ľahunká, no mám dosť síl, aby si ma nevypil. Ponorím ťa do lona, budeš cítiť jeho objatie . Zostaň a dušu mi hrej, ešte u mňa pozhovej. Dýchaš tak ako vzduch, moje telo z tvojich rúk. Dávku do tvojich žíl stratil si a znova vo mne objavil. Páchaš tu na mne činnosť beztrestnú. Pre chvíľu nevernú ma vyhlásia za nezvestnú. Som iná, tak iná Som iná, tak iná, viem So o o o ooooo Z malých kúskov zložený dej, že som malá víla z kvapky dažďovej. Ľahunká, no mám dosť síl, aby si ma nevypil. Ponorím ťa do lona, budeš cítiť jeho objatie . Zostaň a dušu mi hrej, ešte u mňa pozhovej. Som iná, tak iná Som iná, tak iná, viem So o o o ooooo
8.
Hmm Optikou mne vlastnou vidím a prenášam dážď Hmm Možno nič nevidíš a možno málo hľadáš Keď vyhľadáš tiene ktoré zrkadlia, násobia nás... Delaj delaj delaj delaj davadan davada davan Ktoré zrkadlia nás a násobia nás … Optikou mne vlastnou vidím a prenášam dážď Možno nič nevidíš a možno dážď nie je dážď.
9.
Arca natura 04:42
10.
Rub a líc 04:24
Ohryzávaš pohľadom no neviem či chutí pohrávam sa s predstavou prstom do skla po dýchnutí. Tak daj mi rub a líc keď monochrónne koroduje echo nás. Pohybom ma desíš kontrapunkčnou chôdzou kráčaš sem a tam zmysel tvojich myšlienkových tokov už sotva rozoznám ... Tak daj mi rub a líc keď monochrónne koroduje echo nás.
11.
Kormorány 02:44

about

Fallgrapp is one of the most original projects that recently appeared on Slovak and Czech music scene. The man behind the project, Slovak producer Juraj “Jureš” Líška has chosen interesting approach to create the album. Mixing different fusion elements in his music and using Slovak lyrics for the vocals resulted in an album where world music meets the contemporary sound of electronica.

Music by Jureš
soundcloud.com/fallgrapp
www.facebook.com/Fallgrapp
www.instagram.com/fallgrapp/


Lyrics by Jureš (track 3,5,6,7), by Nora (2,5,8,10), by Dagmar Mišíková (track 11)
Vocals by Nora Ibsenová (track 2,3,5,8,10,12) and by Agáta Siemaszko (track 6,7,11)
1.violin & violin arrangements: Michal Pagáč
2.violin: Jakub Líška
3.violin: Martin Semrič
Percussions: Róbert Rehák
Cover picture by Ilse Moore
Additional artwork: Keosz
Recorded at Fallgrapp studio
Mastering: Gargle&Expel

GERGAZ
soundcloud.com/gergaz
twitter.com/Gergaz
www.facebook.com/gergaz

---------------------------------------------------

"Slovak producer/project Fallgrapp is gearing up to release a brand new full length project on the GERGAZ label; the imprint who just released an astonishing compilation a few weeks back. The record is said to resemble a crossover between World Music, beats, and electronica, a wonderful blending of equally dynamic, yet often polar, spectrums. The quality on the record is extraordinary to say the least, and has already received very positive feedback from the global community. Recently added to Bandcamp‘s “New and Notable Records” section and in steady rotation on Slovak radio, Radio_FM, Fallgrapp is already making some big waves with this release."
- soundcolourvibration.com


"Juraj “Jureš” Líška layers strings with subtle beats, making a soft and cinematic bed for seductive Slovak vocals."
- bandcamp.com

"Domáca hudba nemusí byť v angličtine, aby znela progresívne a bola porovnateľná so súčasným dianím v hudobnom svete. Dôkazom je projekt Fallgrapp, ktorý zverejnil svoj debutový album s názvom Rieka. Lyrické texty v slovenčine sa na ňom spájajú s vyšperkovanou produkciou plnou atmosféry."
- hudba.sk

"The much-awaited debut album, “Rieka”, of Slovak electronica project Fallgrapp, a project led by producer Juraj Liška, is finally out. Due to widespread local media coverage which has left us seemingly neglectful, we decided to approach this piece of art from a more critical perspective, trying to examine whether the enormous buzz which has sprung out in the last week or so was actually appropriate.
Verdict: the intro, Nádych, immediately evokes some early childhood Christmas memories, in fact the entire record brings about some intensive polar, winter haze. Yet what stands out of this distant icy atmosphere is undoubtedly some terrific music elaboration which will not leave you cold-blooded. This is no quirky bedroom art, mind you, Fallgrapp seems to shout out from behind the electrifying glow, adding more music tension with track by track. What’s even more daring is the language he chose to shout in, since mother tongues are usually disregarded for its “too mainstream” connotations, or simply because “English is more international”. Now we have the honour to meet someone who doesn’t give a shit, and makes lyrics sung in Slovak sounding discreet yet quintessentially beautiful, and surprisingly fitting.
While the record features two previously released tracks (I.N.A and Ľadový útes), there are hidden gems with even more richness and potential to appeal. Personal favourites: Origami, and Rub a líc. Available in physical copies as well as digital download, the LP is released under GERGAZ label, once again pushing further the fluffy, vague borders of Slovak electronic psyche."
- www.sgrgldr.com

"This release is from Fallgrapp, or Juraj “Jureš” Líška from Slovakia. The album is not your ordinary electronic release where sampled vocals and instruments make up the majority of the sounds and textures. Sure there are those instrumentals, but most of the album features violin, vocals and even some hip hop elements. The tunes all have the wonderful production from Fallgrapp and explores so many textures and sounds as well as atmospheres that coupled with the vocals could either be dark or happy all the time just so pleasing to those who love production, or vocals…or both! You get so much with this release that when you add it to your collection you have something that will fit many different moods or settings.
- waxholerecords.com

"This is a stunning album. I haven't a clue what these slovak vocals mean, but it just adds to the mystery. The electronics are punctilious in nature, deep as the darkest ocean, the beats are built on organic rhythms, the sounds melt together like a ring on a finger, the strings are serene & balance out big bass sine waves, the EPs tether the chords with the harmonies, & the almost phasing switches between 'poignant' & 'blues' grooves fit perfectly; yet contrast so vividly. Nora Ibsenová's voice reminds me of Sian Evans of Kosheen, but puts the icing on the cake of what I can only describe as "inimitable" production. Many people worked hard to get this album perfected it seems. Far too often an album ends up sounding 'produced' & the original ideas are lost. But apart from a bit too much compression in places this hasn't happened.

The electronics bob n' weave around the playful vocals, Michal Pagáč's strings section takes a back seat - & that modesty entices you in to them all the more! Once again, much music today is "copy & paste" reliant, has fuck all detail as a result of "midi-kid" élan, & is deliberately melodically conscientious. But Rieka transcends trends, formulas, & genres as art should, & arrogates multiple listens to take in the shier level of virtuosity on display here!

This has sophisticated mixing of a plethora of both mellifluous & sonorous sounds to such an astonishing degree, that it works in opposite & you're thinking "Oh no.. another track where the vocals get in the way of the actual music"! Of course, this seldom happens thanks to the vocalist[s] understanding the vision; capitulating self perpetuation for the good of the art. And her vocal qualities ensure you fall in love with all the delicate nuances from the very first breath!
If this isn't a triumph of great talent, creativity, & skill, I wonder if perhaps the world has closed its ears to quintessential music. Because there is nothing else that could have made this an even more reverential statement to one's love of sound, & the art form it inhabits."
- KINDLE (a fan)

credits

released March 9, 2014

license

all rights reserved

tags

about

GERGAZ Slovakia

GERGAZ is a collective of music enthusiasts

contact / help

Contact GERGAZ

Streaming and
Download help

Shipping and returns

Redeem code

Report this album or account

GERGAZ recommends:

If you like Rieka, you may also like: